...
اسپیس ایران | بلاگ
دایرکت ادمین

آموزش کار با فایل منیجر در کنترل پنل دایرکت ادمین

فایل منیجر در کنترل پنل دایرکت ادمین نیز مانند سایر بخش های آن به امکانات کاملی مجهز است و واقعیت این است که پس از صرف چند دقیقه وقت و آشنا شدن با بخش های مختلف آن، قادر خواهید بود به سادگی تمام نیاز های خود را در آن براورده سازید.

 

در این آموزش شما را با ساختار کلی فایل ها و فولدر ها در فایل منیجر دایرکت ادمین و نحوه ی استفاده از آن آشنا خواهیم کرد.

ابتدا وارد کنترل پنل دایرکت ادمین شوید و از بخش Tools & Settings گزینه ی File Manager را انتخاب کنید.
اگر از پوسته ی پیشفرض دایرکت ادمین استفاده می کنید به این شکل عمل کنید: در پنل دایرکت ادمین خود و در بالای صفحه روی گزینه ی Files کلیک نموده و یا از بخش Your Account گزینه ی File Manager را انتخاب نمایید.
پس از کلیک روی گزینه ی مورد نظر به فایل منیجر هدایت خواهید شد.(این پنجره در پوسته های مختلف کمی متفاوت است، به عنوان مثال در پوسته ی که اسپیس ایران از آن استفاده می کند به شکل AJAX بارگذاری می شود. اما به طور کلی کارکرد آن در همه جا یکسان خواهد بود)
پنجره ی فایل منیجر به طور کلی از سه ناحیه تشکیل شده که هر کدام اطلاعات و امکانات کاملی را برای مدیریت و به کار گیری فایل ها در اختیار شما قرار می دهد.

بخش اول(قسمت بالای فایل منیجر)
این بخش به شما اجازه ی حرکت میان فایل ها و طبقه بندی و به کار گیری آن ها را می دهد. این بخش از ستون های مختلفی تشکل شده که به ترتیب از سمت چپ Type یا نوع ، Name یا نام، Size یا حجم (حجم برای پوشه ها به طور ثابت 4 کیلوبایت است. اگر می خواهید حجم واقعی پوشه را بدانید باید حتما وارد پوشه شوید تا حجم فایل های داخلی پوشه نمایش داده شود)، Perm سطح دسترسی، Action برای اعمال یک فرمان بر روی فایل یا فولدر ها به کار می رود، Date تاریخ ساخته شدن پوشه یا فایل را نشان می دهد، UID و GID به ترتیب نام کاربری مالک و گروه فایل یا فولدر را نشان می دهد و در نهایت ستون Select یا انتخاب به شما امکان انتخاب چند فایل یا فولدر را به طور همزمان می دهد.

بخش دوم(قسمت وسط فایل منیجر)
سطوح دسترسی فایل و فولدر ها و همچنین کلیه ی اعمال جابجایی و مدیریت بر روی فایل و فولدر ها از طریق این بخش انجام می شود.

بخش سوم(قسمت پایین فایل منیجر)
در این بخش می توانید فولدر یا فایل جدیدی ایجاد نمایید، فایل آپلود نموده و یا عملیات فشرده سازی را به کار ببندید.

به طور کلی فایل منیجر می تواند شامل 4 فولدر اصلی باشد:
/backups
/domains
/mail
/public_html
چهار فولدر بالا، فولدر های اصلی موجود در فایل منیجر دایرکت ادمین هستند.

1- backups: این فولدر شامل تمام بکاپ هایی است که شما با استفاده از دایرکت ادمین در اکانت خود می سازید. مادامی که بکاپی نداشته باشید این فولدر موجود نخواهد بود.
2- domains: این فولدر نگه دارنده ی اطلاعات تمام دامنه هایی است که درون اکانت خود دارید. در حقیقت هر دامنه دارای فولدر جداگانه ی مخصوص به خود در فولدر اصلی domain خواهد بود. فولدر مخصوص به هر دامنه به طور کلی شامل فولدر های زیر است :

/logs:
محل نگهداری لاگ های ماهانه بوده و یک ماه پس از ساخت اکانت به نمایش در خواهد آمد

/private_html:
محل نگهداری تمامی فایل هایی است که از طریق پروتکل امن یا اچ تی تی پی اس در اختیار قرار گرفته اند

/public_html:
تمامی فایل های قرار گرفته در این بخش وبسایت شما را تشکیل خواهند داد

/public_ftp:
محل قرار گرفتن فایل های سایت در حالت اف تی پی

/stats:
محل قرار گرفتن فایل هایی است که توسط اسکریپت آمار گیری موجود در دایرکت ادمین ساخته می شوند. شما به هیچ عنوان نباید این فولدر را تغییر دهید.

3- mail: فایل های مربوط به هر اکانت ایمیلی که در کنترل پنل خود بسازید در این فولدر قرار میگیرند. دست کاری کردن ساختار این فولدر به هر دلیلی میتواند باعث از دست رفتن کلیه ی تنظیمات و اطلاعات شما شود بنابراین در استفاده از این فولدر دقت کنید.
4- public_html: فولدر پابلیک اچ تی ام ال موجود در دایرکتوری روت در واقع فقط یک لینک به فولدر public_html موجود در بخش domain/yourdomain.com/public_html است. در حالتی که شما چندین دامنه داشته باشید این فولدر به آخرین دامنه ی اضافه شده اشاره خواهد کرد. بنابراین در استفاده از این فولدر دقت کنید.
وقتی شما آدرس دامنه ی خود را در نوار آدرس مرورگر تایپ میکنید به صورت پیشفرض مرورگر برای شما فایل index.html یا index.php (یا هر فرمت قابل قبول دیگر) را از این ناحیه فراخوانی کرده و نمایش خواهد داد. در صورتی که هیچ یک از این فایل ها موجود نباشند، شخصی که آدرس شما را در مرورگر تایپ کرده قادر به دیدن کلیه ی فایل های موجود در فولدر public_html شما خواهد بود. از آنجایی که این امر اصلا جالب نیست شما میبایست همواره یک فایل index در این بخش داشته باشید. به طور پیشفرض دایرکت ادمین یک فایل با این نام برای شما ایجاد کرده و در هر دامنه ی جدید قرار میدهد. میتوانید بعدا این فایل را با محتوای مورد نظر خود جایگزین نمایید.

همانطور که می دانید، زمانی که بخواهید یک فایل را از طریق اینترنت در دسترس قرار دهید ابتدا باید آن را روی هاست خود آپلود کنید. برای آپلود کردن فایل در دایرکت ادمین، پس از ورود به پنل و وارد شدن به فایل منیجر به طریقه ی زیر عمل کنید:
1- به فولدری که میخواهید فایل را در آن آپلود کنید بروید.
2- در قسمت پایین صفحه بر روی Upload Files to current directory کلیک کنید.
3- با کلیک بر روی دکمه ی choose file و یا browse فایل های مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
4- در صورتی که مایلید فایل های بیشتری را به صورت همزمان آپلود کنید لازم است روی دکمه ی Upload Even More Files کلیک کرده و تعداد فایل های مورد نظر خود را وارد نمایید تا پنجره ی جدیدی برای آپلود نمایان شود.
5- در نهایت روی upload files کلیک کنید تا بارگزاری شروع شود.

پس از کامل شدن آپلود، فایل های شما در پوشه ی مورد نظر قابل مشاهده و به کار گیری خواهند بود.

جابجایی، کپی و ساخت فایل فشرده از فایل ها

چگونه فایلها را در از جایی به جایی دیگر Copy یا Move کنیم؟
پیش از هر چیز در File Manager بر روی دکمه ی Empty Clipboard کلیک کنید تا هرچه از قبل در Clipboard وجود داشته است پاک شود. حالا فایل یا فایلها و فولدرهای مورد نظرتان را انتخاب کرده و بر روی دکمه ی Add to Clipboard کلیک کنید.

سپس به آدرسی که مایلید فایلها در آن Copy یا Move شوند رفته و برای کپی فایلها، بر روی دکمه ی Copy Clipboard Files here و یا برای جابجایی فایلها، بر روی دکمه ی Move Clipboard Files here کلیک کنید تا عملیات مورد نظر انجام شود.

خارج کردن فایل ها از حالت فشرده
در صورتی که فرمت فایلی که آپلود کرده اید zip باشد می توانید آن را به سادگی در فایل منیجر از حالت فشرده خارج کنید. تنها کافیست پس از انتخاب فایل آپلود شده در فایل منیجر در قسمت Rename/Copy بر روی گزینه ی Extract کلیک کنید و پس از انتخاب پوشه مورد نظر، مجددا بر روی گزینه ی Extract کلیک کنید.

چگونه یک فایل فشرده از فایلهای مورد نظرمان بسازیم؟
انجام این کار بسیار ساده است. دقیقا مانند آموزش بالا، ابتدا Empty Clipboard را انتخاب کنید. سپس فایلهای مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی Add to Clipboard کلیک کنید.
حالا در پایین صفحه در بخش Compress clipboard files to نام مورد نظرتان را برای فایل فشرده انتخاب کرده و سپس بین فرمتهای tar.gz و zip یکی را انتخاب نموده و بر روی create کلیک کنید. فایل فشرده در مسیر فعلی ساخته شده و قابل استفاده خواهد بود.

آموزش کار با فایل منیجر در دایرکت ادمین – file manager directadmin – آموزش دایرکت ادمین – آموزش کپی در دایرکت ادمین – آموزش file manager دایرکت ادمینتجربه بالاترین سطح کیفیت میزبانی وب
اسپیس ایران با بیش از ۱۰ سال تجربه، انواع خدمات میزبانی وب، ثبت دامنه و سرور های مجازی را با بالاترین سطح کیفیت ممکن ارائه می نماید.
خرید هاست
ثبت دامنه
سرور مجازی

بیشتر بخوانید

آموزش انتقال فایل ها در دایرکت ادمین از یک پوشه به پوشه ی دیگر

admin

آموزش تصویری ایجاد اکانت اف تی پی در دایرکت ادمین

admin

آموزش ورود به phpmyadmin در کنترل پنل دایرکت ادمین

admin

آموزش ورود به دایرکت ادمین DirectAdmin

admin

آموزش تغییر نسخه PHP در هاست دایرکت ادمین

admin

آموزش پارک دامنه در دایرکت ادمین

admin

نوشتن دیدگاه